Başkan Demir’den sıfır emisyon vurgusu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SAMSUN (Habermetre) – Karadeniz Havzası Döngüsel Ekonomi Çalıştayı bugün Anemon Otel’de başladı. 8-9 Aralık tarihleri arasında 2 gün sürecek çalıştay ile Samsun‘da sanayi, tarım ve çevre başta olmak üzere tüm sektörlerden üreticiler ve kamu kurum temsilcileri bir araya gelecek. Burada döngüsel ekonomi ve atık yönetimi konuları ele alınacak.

Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna ve Gürcistan’dan kurumların ortaklığında yürütülen projede Türkiye’den Samsun Büyükşehir Belediyesi ortak kurum olarak yer alıyor. Karadeniz Havzası Döngüsel Ekonominin Bilimsel Projesi, 23. 03. 2021 – 22. 07. 2023 tarihleri arasında 28 ay süre ile uygulanacak.

Proje kapsamında geliştirilecek olan faaliyetlerle Karadeniz havzasında ‘Döngüsel ekonomi’ modelinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Ürünlerin üretim sürecinde ve sonrasında mümkün olduğunca sürdürülebilir şekilde ekonomik değer olarak korunduğu ve atık üretiminin en aza indirildiği bir model olarak açıklandığı döngüsel ekonomi ile verimliliğin artırılması hedefleniyor.

2 gün sürecek çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sıfır emisyon hedefine değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletlerin 76. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada sıfır emisyon ve Paris İklim Anlaşmasına değindiğini ifade eden Başkan Demir, “Bu çalıştay bir farkındalık oluşturacak. Sıfır emisyon hedefine ulaşmak için ilgili kurumlarımızın imkan ve kabiliyetlerini en iyi şekilde kullanmaları gerekir. Bu hedefe ulaşma noktasında çaba sarf etmemiz gerekiyor” dedi.

SANAYİ ÜRETİM MERKEZİYİZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dünyada bu alanda imkan ve kabiliyetlerini en fazla kullanan bakanlık olduğuna değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bakanımız Murat Kurum ve ekibi hem maddi hem de teknik güç, vizyon ve proje olarak büyük bir odaklanma içerisinde. Ülke genelinde çalışmaları hızlı bir şekilde yürütülüyor. Biz de buna ayak uydurma ve katkı sağlama noktasında büyük bir bilinç oluşturmak durumundayız” diye konuştu. Suyun kirletilmemesi noktasında da uyarılarda bulunan Başkan Mustafa Demir şunları söyledi:

KULLANILAN HER ÜRÜN TASNİF EDİLMELİ

“Kullanılan suyu denize deşarj ederken arıtarak vermek durumundayız. Kullandığımız her türlü ürünü tasnif ederek, ayırarak toplamak durumundayız. Olabildiğince çok az miktarını toprağa gömüp diğerlerini tekrar geri döndürmek zorundayız. Atık oluşturma konusundaki bilinci bizim en üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor. Samsun’da atık konusunda vatandaşımızın bu işe katkısını maksimum düzeye çıkarmak zorundayız. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın işbirliğinde, büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin koordinasyonuyla inanıyorum ki bu konuda çok büyük mesafe kat edeceğiz. Biz buna hazırız. Yerel yönetimlerimiz bu konuda bilinçli. Teknik kapasiteleri yeterli. İmkan ve kabiliyetlerinin yerinde olduğunu düşünüyorum. “

ÖNCÜ VE ÖRNEK OLMALIYIZ

Samsun’un Türkiye’nin ikinci büyük üretim havzasına sahip olduğunu da vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bugünden yarına çocuklarımıza bu konuda çok büyük mesafe kat ettirmeliyiz. Öncü ve örnek olmuş bir Samsun’u hep birlikte inşa etmek durumundayız. İnşada sadece fiziki inşayı anlamayalım. Çocuklarımızın duygu dünyasını, akıl işleyişini daha çok kast ediyorum. Adnan Menderes Bulvarını her gün temizliyoruz. Özellikle yazın ertesi gün bir bakıyorsunuz, çekirdek kabukları yerlerde. Sanki bir gün önce hiç temizlik yapılmamış gibi. Bu farkındalığı artırmamız gerekiyor. Bu iş her şeyden daha önemli. Sıfır emisyon hedefi çok önemli. Bu hedefe ulaşılmazsa, çocuklarımız ve torunlarımız çok büyük risk altında. Yaşayacak bir yer bulamama riskiyle karşı karşıya. Bu çalışma bunun için çok önemli” dedi.

Çalıştaya ayrıca Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız ile Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Abdullah Gökbilgin de katıldı.

Habermetre – Son Dakika Haberleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsuncity ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin