Reklam
Reklam
Advert

Bafra'da 20 bin fidan dağıtıldı

Samsun Bafra Orman İşletme Müdürlüğü’nce vatandaşlara 20 bin fidan dağıtıldı.

Bafra'da 20 bin fidan dağıtıldı
Bafra'da 20 bin fidan dağıtıldı admin
Bu içerik 22 kez okundu.
Reklam

Samsun Bafra Orman İşletme Müdürlüğü'nce vatandaşlara 20 bin fidan dağıtıldı.


Orman İşletmesi bahçesinde yapılan fidan dağıtımında vatandaşlara badem, servi, fıstık çamı ve defne olmak üzere 20 bin fidan dağıtımı yapıldı. Fidan dağıtımında konuşan İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, “Sadece yeşil orman içinde yürümek, gölgesinden yararlanmak için değil ormanlarımızın ekonomiye kazandırılması da çok önemli. Bu sürdürülebilir ağaçlandırma ve ormancılık faaliyeti açısından çok önemli. Son yıllarda orman teşkilatımız tarafından ekonomik değeri olan fidanlarında orman köylümüzün hizmetine sunulması hedeflenmekte. Bu konuda da büyük aşamalar kaydetmiş bulunmaktayız. Bugün bunlardan en önemlisi de defne. Bölgemiz açısından da son derece ekonomik bir ürün. Kilosu geçen sene 4 liradan satışa sunuldu. Alıcısı var. Tıbbi aromatik bitkidir. Hem de gıda sektöründe kullanılmaktadır. Bölgemiz iklim ve coğrafi bakımından da müsaittir. Çiftçimiz orman köylümüz artık bu üründen de para kazanmaya başlamıştır. Malumunuz havalar yavaş yavaş ısınacak. Bahar ayına geldik. Yaz döneminde orman yangınlarıyla alakalı olarak orman teşkilatımız büyük bir uğraşı içerisine giriyor. Ormanları korumak sadece onların görevi değil, bizlerin de görevi. Dolayısıyla bu süreç içerisinde belirlenen alanlar dışında piknik yapılmasını ilçe hıfzıssıhha kararımıza yasakladık. Hem bu vakaların artışını engellemek, hem virüs bulaşını engellemek acısından önemli. Hem de orman yangınlarının kontrolü açısından önemli. Özellikle vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz” dedi.


Bafra Orman İşletme Müdürü Ercüment Sarıca da, “Defne, badem, servi ve fıstık çamı dağıtıyoruz. Fıstık çamından yararlansınlar gelir getirisi açısından değerlendirdik. Pandemi dolayısıyla da Kredi Yurtlar Kurumu'nun bahçesinde öğrencilerimizin olmaması nedeniyle sakin bir ortamda sadece kurum amirleriyle birlikte 400 fidan dikimimiz oldu. Bahçeyi güzelleştirecek çiçek verecek fidanlarımızın dikimini yaptık” diye konuştu.

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı