Reklam
Reklam
Advert

Epilepsi hastalığının tedavisi mümkün

SAMSUN (İHA) – Samsun’da sağlık çalışanları epilepsi hastalığına dair farkındalık oluşturmak için "epilepsi için bak” gözlüklerini takarak "farklı bakma, farkında ol" mesajını verdiler.

Epilepsi hastalığının tedavisi mümkün
Epilepsi hastalığının tedavisi mümkün admin
Bu içerik 17 kez okundu.
Reklam

SAMSUN (İHA) – Samsun'da sağlık çalışanları epilepsi hastalığına dair farkındalık oluşturmak için "epilepsi için bak” gözlüklerini takarak "farklı bakma, farkında ol" mesajını verdiler.


Her yıl 26 Mart, dünyada “Mor Gün”, yani “Epilepsi Farkındalık Günü” olarak kabul ediliyor. VM Medical Park Samsun Hastanesi hekim ve çalışanları da bu günün anlam ve önemine dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Çalışanlar, epilepsi hastalığına dair farkındalık oluşturmak için üzerinde "epilepsi için bak" yazan gözlükleri takarak "farklı bakma, farkında ol" mesajını verdiler."Epilepsi hastalığı tedavi edilebilmekte"


Epilepsi hastalığı konusunda bilgilendirmede bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Nörolojisi Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Hülya İnce, her iki cins ve tüm ırklarda pek çok kişiyi etkileyen epilepsi hastalığının çoğunlukla çocukluk ve yaşlılık dönemlerinde görüldüğüne dikkat çekerek, “Eski bilinenlerin aksine, epilepsi hastalığı tedavi edilebilmektedir. Hastaların yüzde 60-70 kadarı tedaviyi düzenli kullandıklarında ve yaşam önerilerine dikkat ettiklerinde, nöbetsiz bir şekilde sonuca ulaşabilmekte ve kullanılan ilaçlar bırakılabilmektedir. Ancak bazı durumlar tedaviyi zorlaştırmaktadır. Özellikle çay, kahve, kola ve kakao gibi kafein-tein içeren içeceklerin içilmesi, enerji içeceklerinin kullanılması nöbet eşiğini düşürerek tekrarlayan nöbetlere neden olabilmektedir. Tedavi süresince; ateşli hastalık geçirmek, uzun süre aç kalmak, uzun süre uykusuz kalmak, uyku saatlerinin düzensiz olması, aşırı yorulmak, ilaçların düzensiz kullanılması, günlük 2 saatten fazla ekran maruziyetinin olması nöbetleri kolaylaştırmaktadır” dedi.

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı