Reklam
Reklam
Advert

Kasık ve karın duvarı fıtığında bu belirtilere dikkat

Genel Cerrahi Uzmanı Opr.

Kasık ve karın duvarı fıtığında bu belirtilere dikkat
Kasık ve karın duvarı fıtığında bu belirtilere dikkat admin
Bu içerik 21 kez okundu.
Reklam

Dr. Kadir Dicle, "Özellikle bulantı, kusma, iştahsızlık bununla birlikte hızla şiddetlenen karın ve kasık ağrısı kasık ve karın duvarı fıtığına işaret olabilir" dedi.


Fıtıkların çoğunlukla karın ön duvarında özellikle de kasık bölgesinde bulunduğuna dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri Dr. Kadir Dicle, “Öksürme, ağır egzersiz veya ıkınma sonrası fıtık olan bölgede rahatsızlık ve şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Dikkat edilmesi ve tedavisinin geciktirilmeden yapılması gerekir” diye konuştu.


Dr. Kadir Dicle, sözlerine şöyle devam etti: "Karın duvarı fıtıkları, karın iç organların da karın duvarlarındaki bir yırtık veya zayıf noktadan dışarıya doğru hareketine denir. Kasık fıtıkları ise kasık bölgesinde gelişen fıtıklardır. Tüm fıtıkların yüzde 75'ini kasık fıtıkları oluşturur ve erkeklerde kadınlara oranla 25 kat daha fazla görülür. Bu anlamda erkekler daha dikkatli olmalıdır bu konuda.”


Dr. Dicle, “Bulantı, kusma, iştahsızlık, gaz ve büyük abdest çıkaramama, karın şişliği ve gaz ağrısı hissi, ateş, şiddetlenen karın ve kasık ağrısı, fıtık bölgesinde şişkinliğinin renginde morarma veya kızarma bu belirtiler kasık ve kadın duvarı fıtığının belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fıtık teşhisi genellikle sadece muayene sonucu konulur. Bazen çok küçük fıtıklarda ultrasonografi yardımıyla da teşhis konulmaktadır. Fıtık anatomik bir problem olduğu için tedavisi genellikle cerrahidir. Operasyon riski yüksek hastalarda takip etme önerilebilir. Ameliyatında da açık ve kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemleri kullanılabilir. Hastanın durumuna göre belirlenmektedir" ifadelerini kullandı.

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı