Reklam
Reklam
Advert

Kene ile mücadele kapsamında büyükbaş hayvanlar için kene ilacı dağıtıldı

Samsun’un Bafra ilçesinde Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı ile mücadele kapsamında büyükbaş hayvanların ilaçlanması için kene ilacı dağıtımı yapıldı.

Kene ile mücadele kapsamında büyükbaş hayvanlar için kene ilacı dağıtıldı
Kene ile mücadele kapsamında büyükbaş hayvanlar için kene ilacı dağıtıldı admin
Bu içerik 12 kez okundu.
Reklam

Samsun'un Bafra ilçesinde Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı ile mücadele kapsamında büyükbaş hayvanların ilaçlanması için kene ilacı dağıtımı yapıldı.


Bafra Kaymakamlığı İlçe Tarım müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında Büyükşehir Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından temin edilen kene ilaçlarının büyükbaş hayvanlara nasıl uygulanacağı veteriner hekim kontrolünde uygulamalı olarak muhtarlara anlatıldı. Kene ilaçları, Bafra'ya komşu olana Kavak, Vezirköprü ve Havza sınırında bulunan yüksek rakımlardaki 29 kırsal mahalle bulunan 6 bin büyükbaş hayvanın ilaçlanması için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde muhtarlara teslim edildi.


İlaç hakkında bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü mühendisi Muharrem Naz, “Kırım Kongo hastalığının taşıyıcısı olan keneyle ilgili mücadele kapsamında 6 bin büyükbaş hayvan ilaçlanacak. 29 kırsal mahallemize dağıtmak üzere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı destekli olarak karşılanan, ilçe müdürlüğümüz ve kaymakamlığımız tarafından koordine edilen bu organizasyonda ilaç dağıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.


Büyükşehir Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz, “Kene geçmiş yıllarda pek çok insanımızın ölümüne sebep olmuş bir parazittir. Verilen bu ilaçlarla keneye karşı etkin bir mücadele yapılacak” diye konuştu.


Kaymakam Cevdet Ertürkmen ise “Kene gerçekten sıkıntılı, her sene burada insan kaybı da yaşanıyor. Muhtarlar köylerine döndükten sonra keneyle mücadele konusunda halkımızı aydınlatacaklar” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimi tarafından muhtarlara kene ilacının büyükbaş hayvana nasıl uygulanacağı hususu uygulamalı olarak anlatıldı. Anlatımın ardından muhtarlara kene ilacı dağıtımı gerçekleştirildi.

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı