Reklam
Reklam
Advert

Ağaç elektrik direklerinin ömrü 'bor'la uzatılacak

Samsun’da hazırlanan “Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Ürün Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması” isimli AR-GE projesi ile ağaç elektrik direklerinin ömrünün uzatılması hedefleniyor.

Ağaç elektrik direklerinin ömrü 'bor'la uzatılacak
Ağaç elektrik direklerinin ömrü 'bor'la uzatılacak admin
Bu içerik 27 kez okundu.
Reklam

Samsun'da hazırlanan “Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Ürün Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması” isimli AR-GE projesi ile ağaç elektrik direklerinin ömrünün uzatılması hedefleniyor.


Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde gösteren YEDAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) tarafından her yıl düzenlenen AR-GE proje yarışması ile enerji kalitesinin artırılması ve verimlilik sağlanmasına yönelik buluşlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.“Ağaç direklerin ömrünü uzatıyoruz”


YEDAŞ'tan yapılan açıklamada, “Dünya bor rezervlerinin yüzde 73'üne sahip olan Türkiye'de, bor madeninin kullanımına yönelik AR-GE projeleri her geçen gün artıyor. Yerli ve milli kaynaklarımızı dikkate alarak geliştirdiğimiz ‘Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Ürün Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması' isimli AR-GE projemizin EPDK'dan onay alması ile çalışmalara başlanılmıştır. Bu proje ile YEDAŞ sahasında 500 ağaç direkte yapılacak çalışmayla, ağaç direklerin toprak ile temas ettiği noktada, üretimini YEDAŞ'ın yapacağı ve doğa ile uyumlu olan bor katkılı bulamaçla direklerin çürümesi önlenecektir. Yerli hammadde, yerli üretim, yerli ürün anlayışı ile ağaç direklerin çürümesinin önüne geçilecektir” denildi.“Hedefimiz yerli ve milli ürün”


Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, “Bu proje ile elektrik dağıtım sektöründe bor madeninin, ağaç direklerde çürümeyle mücadele noktasında görünürlüğü ve bilinirliğinin artırılması amaçlanmaktadır. Etkinliği kanıtlanmış ürün tip ve karışımının ticari olgunluğa kavuşturulmasıyla yerli ve milli ürün elde edilmesi hedeflenmektedir. Günümüzün rekabetçi koşullarında sürdürülebilir başarının sırrı, yenilikçi düşünce, değişim-gelişim ve yeni teknolojiye sahip olmaktan geçmektedir. Bu sürecin anahtarı ise AR-GE çalışmalarına verdiğimiz önemdir” dedi.

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı