Reklam
Reklam
Advert

Ekmekten sonra simide zam gündemde

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “Şu anda arkadaşlarımızdan zamla alakalı herhangi bir müracaat gelmedi.

Ekmekten sonra simide zam gündemde
Ekmekten sonra simide zam gündemde admin
Bu içerik 25 kez okundu.
Reklam

İlerleyen günlerde öyle bir talepleri olursa bunu değerlendirmeye alacağız” dedi.


Batı ve Doğu Karadeniz'de 1 Ocak tarihinde uygulanan ekmek tarifesi, Samsun'da temmuz ayının ortalarında uygulanmaya başlamıştı. Başkan Yılmaz Yiğit, simit tarifesi için kendilerine bir müracaat gelmediğini, talep olduğu takdirde değerlendirmeye alacaklarını söyledi.“Simide zam talebi gelirse değerlendirmeye alırız”


Şu anda simit için bir zam talebinin gelmediğine vurgu yapan Başkan Yiğit, “Simitle ilgili 1 sene önce zam yapmıştık. 70 gr. simit 1,5 TL. Şu anda arkadaşlarımızdan zamla alakalı herhangi bir müracaat gelmedi. Onlarda da maliyet anlamında yükselmeler var ama ilerleyen günlerde öyle bir talepleri olursa bunu değerlendirmeye alacağız” diye konuştu.


Un fiyatlarındaki dalgalanmanın devam ettiğine dikkat çeken Yılmaz Yiğit, “Gönlümüz ekmeğe zam yapmamak istiyor. Una gelen aşırı zamlar, bizim de ekmeğe zam yapmamıza neden oluyor. Yediğimiz ekmekteki buğdayın yüzde 80'i ithal olarak geliyor. Dolar fiyatları arttıkça un fiyatları da dolayısıyla artıyor. Fırıncılıkta maya, un ve yakıt serbest ekonomi şartlarına göre alınıyor. Fiyatlar ise bakanlık onayı ve il valisinin izni ile gerçekleşiyor. En son ekmek zammını 13 Temmuz 2021'de uygulamaya başladık. 230 gr. ekmek 2 TL'den satılmaya başladı. Batı ve Doğu Karadeniz'de bu fiyat tarifesi 1 Ocak'tan beri kullanılıyordu. Biz bu tarifeyi 6 ay gecikmeli uyguladık. Şu anda alınan fiyat esnaf için yeterli değildir ama bugünkü ekonomik şartlara bakıldığında vatandaş ve esnafı düşünerek bu süreci böyle atlatmaktan yanayız” şeklinde konuştu.Sinop'a her gün 10 bin ekmek


Samsun'dan Sinop'taki afet bölgelerine her gün 10 bin civarında ekmek gittiğine de değinen Yılmaz, şunları söyledi:


“Biz, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz ile birlikte düzenli olarak afet bölgesine bizden talep edildiği kadar ekmek tedarik ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de tedarik etmeye devam edeceğiz. Herhangi bir maddi kazanç sağlamadan elimizden geleni yapıyoruz. Birkaç dernek ve STK bizleri aradılar. Para karşılığında ekmek göndermemizi istediler. Biz de bunu kabul etmeyerek, ekmekleri ücretsiz olarak afet bölgesine gönderdik. Selden sonraki günden itibaren valilikle beraber toplanan ekmekleri AFAD'a teslim ettik. Her gün ortalama 10 bin ekmek selzedelere ulaştırılmak üzere Sinop'a gönderiliyor.”

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı