Reklam
Reklam
Advert

Çocuklarda okul kaygısı ile başa çıkma yolları

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr.

Çocuklarda okul kaygısı ile başa çıkma yolları
Çocuklarda okul kaygısı ile başa çıkma yolları admin
Bu içerik 14 kez okundu.
Reklam

Hilal Aydemir, okulların açılmasıyla çocukların okula gitmeme isteği, okul korkusu, kaygı gibi durumların yaşandığını belirterek, okula yeni başlayan çocuklarda ve pandemi sebebiyle okuldan uzun süre ayrı kalan çocuklarda okulla ilişkili kaygı belirtilerinin sık rastlanılan bir durum olduğunu ifade etti.


Çocuklarda bu gibi sorunların önüne geçebilmek adına yapılabilecek yöntemlerden bahseden Büyük Anadolu Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Hilal Aydemir, ailelere şu tavsiyelerde bulundu:


“Öncelikle sakin olun. Çocuklar sizin kaygınızı ve huzursuzluğunuzu hisseder, bu durum onlarda kaygı oluşmasına veya var olan kaygılarının artmasına neden olabilir. Okul başlarken olabilecek değişikliklerle ilgili çocuğunuzla önceden konuşun .(Örn: Hangi okul, öğretmeni kim, giriş çıkış saatleri, kim alacak kim bırakacak, servis, yemek durumları vs. gibi ). Çocuğumuzun kaygılarını anladığımızı hissettirelim. Konuşmalarını ve duygularını ifade etmelerine imkân verelim. Duygularını düzeltmeye çalışmayın, yok saymayın. Neden böyle yapıyorsun, bunda korkacak bir şey yok, diğer çocuklar yapmıyor gibi sözlerden kaçınalım. Okula giderken kendisine ait bir nesne /oyuncak bulundurulmasına izin verelim. Okul malzemeleri /ihtiyaç listesi alışveriş yaparken küçük kararlar vermelerine izin verelim. Okula devamlılıklarını sağlama konusunda tutarlı ve kararlı olalım. Rahatlamaları için evde kalmalarına ve bu süreyi ekranla geçirmelerine izin vermeyelim. Kaygılı bir çocuğunuz varsa okul öncesinde veya okul dışı zamanlarda kısa ayrılık dönemleri yaşanmasına izin vermek uygun olacaktır. Kaygı belirtilerinin uzaması durumunda sorun derinleşmeden ve yerleşmeden muhakkak bir çocuk psikiyatrisi desteği almanız yarar sağlayacaktır. Çocuklar bazen kaygılarını dile getirmezler. İşte bazı yaygın kaygı belirtileri: Zor uykuya dalmak, kötü rüyalar, karın ağrısı, baş ağrısı şikâyetleri, çabuk öfkelenme, aşırı hassaslaşma, ebeveyn ve bakım verenden ayrılamama/ayrılıkla baş etmekte zorluk çekme gibi belirtiler çocuğunuzun kaygı belirtileri yaşadığını gösterebilir.”

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı