Reklam
Reklam
Advert

Samsun'da düğün, kına ve nişan gibi etkinlikler yasaklandı

Samsun Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Samsun’da gerçekleştirilecek sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere ek olarak sokak/köy düğünü etkinliklerine de 4 Eylül’den itibaren izin verilmeyecek.

Samsun'da düğün, kına ve nişan gibi etkinlikler yasaklandı
Samsun'da düğün, kına ve nişan gibi etkinlikler yasaklandı admin
Bu içerik 30 kez okundu.
Reklam

Samsun Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Samsun'da gerçekleştirilecek sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere ek olarak sokak/köy düğünü etkinliklerine de 4 Eylül'den itibaren izin verilmeyecek.


Türkiye genelinde ve Samsun'da artan yeni vakaların ardından İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 3 Eylül ve 110 sayılı kararı ile bazı ekinliklere kısıtlama getirildi.


Samsun Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimizde Kovid-19 salgınıyla mücadelede herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi için kurulumuzun 28 Ağustos 2020 tarih ve 109 sayılı toplantısında ‘düğün, sünnet düğünü, kına gecesi, gelin alma, konvoy oluşturma, taziye, mevlitler gibi gibi vatandaşların birlikte bulunmaları ihtimali bulunan faaliyetlerde kısıtlama/yasaklama kararlarının, salgının yayılma hızını düşürmek, istenmeyen sonuçlarını engellemek ve en nihayetinde de toplum sağlığını korumak amacıyla' kararlar alınmıştı. Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu'nun 2 Eylül 2020 tarihli toplantısında alınan tavsiye kararı doğrultusunda halk sağlığının korunması ve salgının yayılım hızının en aza indirilmesi amacıyla; ilimizde gerçekleştirilecek sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere ek olarak sokak/köy düğünü etkinliklerine de 4 Eylül tarihinden itibaren izin verilmemesine, nikâh merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikâhların en fazla 1 (bir) saatlik süre içerisinde tamamlanmasına, bu şekilde yapılacak nikâh merasimi şeklindeki düğünler ile nikâhlara gelen konuklara toplu yemek verilmesi de içinde olmak üzere her türlü yiyecek ve içecek servisinin (paketli su servisi hariç) yapılmasına izin verilmemesine kurulumuzun 28 Ağustos 2020 tarih ve 109 sayılı toplantısında alınan kararlara uyulmasına, kararların uygulanmasında azami özenin gösterilmesine karar verilmiştir” denildi.


Öte yandan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:


“Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun'un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı