Reklam
Reklam
Advert

Kolon kanserinde erken teşhis hayat kurtarır

Genel Cerrahi Uzmanı Opr.

Kolon kanserinde erken teşhis hayat kurtarır
Kolon kanserinde erken teşhis hayat kurtarır admin
Bu içerik 1563 kez okundu.
Reklam

Dr. Sedat Ocak, "Tarama programları sayesinde önlenebilir kanserler arasında yer alan kolon kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor" dedi.


Halk arasında “kalın bağırsak” olarak bilinen ve sindirim sisteminin en son kısmında yer alan bölgede gelişen kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkan bir hastalık olan kolon kanserinde geç kalınmaması uyarısında bulunan Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzm. Opr. Dr. Sedat Ocak, "Kalın bağırsakta tümör büyümesi ile meydana gelen Kolon kanseri kalın bağırsağı etkiler ve genellikle bağırsak duvarındaki poliplerle başlar. Sinsice ilerleyen ve erken dönemde hemen hiçbir belirti vermeyen bu kanser türüne yanlış beslenme alışkanlıklarından alkol ve sigara kullanımına dek birçok faktör yol açıyor. 50 yaş ve üzerinde ortaya çıkan kabızlık veya müzmin ishal, dışkıda kan görülmesi ve inatçı karın ağrısı kolon kanseri habercisi olabilir" diye konuştu."Kolon kanseri genç yaşlarda dahi sık oranlarda görülmeye başlandı"


Kolon kanserinin daha sık ve daha genç yaşlarda da görülmeye başladığını belirten Dr. Ocak, "Geçmişe oranla Kolon kanseri genç yaşlarda dahi sık oranlarda görülmeye başlandı. Buna 35 ve üstü diyebiliriz. Standart tarama 50 yaşından sonra 10 yılda bir olarak ifade ederdik fakat. Bugün değişen faktörler sebebiyle bu oranda düşmüş durumda. Bu anlamda kolonoskopi takiplerini düzenli yaptırmak önem arz ediyor. Ailenizde kanser öyküsü varsa daha erken yaşta yaptırın. 1. derecede akrabanızda kanser olanlar var ise, hastanın mevcut yaşından 10 yıl önce yaptırmaya özen gösterin. Çünkü ailede 1. derecede yakınınızda kolon kanseri olması kanser riskini 2-4 kat artırıyor. Kolorektal kanserlere yakalanan pek çok hasta tedaviye geç başvurdukları için hayatını kaybediyorlar" şeklinde konuştu.

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İlkadım meclis üyesi Adem Kunt , Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı
Samsun'daki Suriyeliler sınıra dogru yola çıktı